close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 maja 2017

  W dniu 4 maja 2017 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie 4. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego organizowanego cyklicznie w Republice Południowej Afryki przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Delegaturę Unii Europejskiej akredytowane w tym kraju.

   

   

  Polska zaprezentowała w tym roku dramat z 2016 roku – „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland – nagrodzony „Srebrnym Niedźwiedziem” na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017 r.).

  Podczas festiwalu, który będzie trwał do 14 maja 2017 r., zaprezentowanych zostanie 12 filmów europejskich uhonorowanych prestiżowymi nagrodami na liczących się międzynarodowych festiwalach filmowych.  Filmy są prezentowane w sieci kin Ster – Kinekor Cinema Nouveau w Pretorii, Johannesburgu, Kapsztadzie i Durbanie.  Belgijski film „Król Belgów” („King of the Belgians”) otworzył tegoroczny festiwal.

  Polska wzięła udział w tym wydarzeniu już po raz trzeci. W ubiegłym roku zaprezentowany został film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”.  Natomiast znakomity polski film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego uhonorowany, po raz pierwszy w polskiej historii kinematografii, Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, otworzył Festiwal Filmów Europejskich w 2015 r.

  Tak jak w poprzednich latach, festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem.  Południowoafrykańscy widzowie mają rzadką okazję zapoznać się z bogatym dorobkiem kina europejskiego.  Dla Polski festiwal stwarza doskonałą możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego naszego kraju, który wciąż pozostaje niedostatecznie rozpoznany w Republice Południowej Afryki.

  Festiwal Filmów Europejskich 2017 został zorganizowany we współpracy Instytutu Goethego, Ster-Kinekor  Cinema Nouveau, Delegatury Unii Europejskiej, ambasad: Austrii, Belgii, Chorwacji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii i Polski oraz instytutów kultury: Brytyjskiego (British Council), Flamandzkiego (Flanders State of Art), Francuskiego (Institut Français), Portugalskiego (Camões) oraz Włoskiego (Instituto Italiano di Cultura).

  Więcej informacji na temat Festiwalu Filmów Europejskich 2017 można znaleźć na stronie internetowej:  www.eurofilmfest.co.za.

   

   

  Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: