close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  Z inicjatywy Związku Sybiraków Południowej Afryki odbyła się niedawno w Johannesburgu IV Konferencja Historyczna Polska – Republika Południowej Afryki. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współudziale Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu (JHGC), Uniwersytetu Sol Plaatje w Kimberley, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także Ambasady RP w Pretorii.

   

   

  W Konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk akademickich, mediów, Sybiracy wraz z rodzinami oraz przedstawiciele diaspory polskiej i żydowskiej.

  Głos zabrali m.in. Ambasador RP Andrzej Kanthak, dr. Cobus Rademeyer z Uniwersytetu Sol Plaatje, dr. Maria Nowakowska z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Tali Nates, dyrektor JHGC oraz Stefan Szewczuk, prezes Związku Sybiraków Południowej Afryki, a także inicjator tego wydarzenia.

  Ambasador Andrzej Kanthak przypomniał w swoim przemówieniu, że Polska w czasie II wojny światowej musiała stawić czoła dwóm totalitarnym reżimom – niemieckiemu nazizmowi i sowieckiemu komunizmowi, które opanowały zbrojnie nasz kraj we wrześniu 1939 r.  W efekcie działań wojennych ok. 5.8 miliona obywateli polskich straciło życie – połowa z nich to ofiary holokaustu. Miliony obywateli polskich zostało deportowanych do gułagów, zesłanych do obozów koncentracyjnych i przymusowych obozów pracy.  Nieludzkie warunki życia, głód, przemoc i tortury, które miały miejsce codziennie w okupowanej Polsce przyczyniły się do niewyobrażalnych cierpień i śmierci licznej rzeszy ludności cywilnej.

  Podczas konferencji, której tematem przewodnim było “przeniesienie traumatycznych przeżyć na kolejne pokolenia” starano się przedstawić jaki wpływ na życie kolejnych pokoleń miały dramatyczne losy i przeżycia ich bliskich w czasie II wojny światowej.  W swoim interesującym wykładzie dr. Marta Nowakowska starała się udzielić odpowiedzi na pytanie, dlaczego pamięć jest tak ważna do zachowania osobistego i narodowego dziedzictwa.

  Konferencja wzbudziła zainteresowanie zgromadzonej publiczności i przybliżyła mało znane wątki z historii Polski.

   

   

   

  Zdjęcia: Grażyna Koornhof / Ambasada RP w Pretorii

   

   

   

  IMG_5392
  IMG_5395
  IMG_5396
  IMG_5397
  IMG_5398
  IMG_5401
  IMG_5405
  IMG_5408
  IMG_5409
  IMG_5413
  IMG_5423

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: