close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskanie niepodległości Ambasada RP w Pretorii zorganizowała w dniu 20 listopada 2017r. koncert muzyki klasycznej w wykonaniu dwóch znakomitych polskich artystek – Marii Pomianowskiej i Joanny Maklakiewicz.

   

   

   

   

   

   

  Ambasador RP Andrzej Kanthak wygłosił przemówienie, w którym podkreślił doniosłość tego  wydarzenia, zaakcentował wkład historyczny Polski w rozwój kultury i tożsamości europejskiej, a także przybliżył sylwetki i osiągnięcia artystyczne wykonawczyń.

   

  Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele środowisk akademickich, opiniotwórczych, biznesowych, artystycznych, korpusu dyplomatycznego i mediów południowoafrykańskich.

   

  W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów dawnych, kompozycje Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej i Marii Pomianowskiej obejmujące okres od XVI w. do współczesności. Profesor Maria Pomianowska wygłosiła prelekcję na temat prezentowanych utworów, kompozytorów i instrumentów dawnych.  Podkreśliła także znaczenie polskiej muzyki na kształtowanie kultury i twórczości nie tylko krajów ościennych, ale również całej Skandynawii w XVI w.  Prof. Pomianowska jest multi-instrumentalistką, wokalistką, kompozytorką, pedagogiem oraz dyrektorem międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Jest założycielką zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae. Uczestniczyła również w rekonstrukcji suki biłgorajskiej i fideli płockiej, dwóch zapomnianych staropolskich instrumentów muzycznych.

   

  Wykonany po mistrzowsku koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonych gości.

   

   

   

  Zdjęcia: Łukasz Nowak/ Ambasada RP W Pretorii i Leszek Synówka

  IMG_5614
  P1020865
  P1020874
  P1020883
  P1020892
  P1020906
  P1020908
  P1020910
  P1020911

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: