close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 kwietnia 2017

  Pan Andrzej Kanthak Ambasador RP w RPA spotkał się niedawno z głównym komisarzem Ruchu Skautowego RPA dr. Brendonem Hausbergerem w celu przedstawienia gotowości Rzeczypospolitej Polskiej do organizacji XXV Światowego Jamboree Skautowego 2023. W spotkaniu uczestniczył również kierownik Referatu Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Pretorii Krzysztof Bielaj.

   

   

  W trakcie spotkania omówione zostały kwestie związane z kandydaturą Polski  do tej znaczącej inicjatywy edukacyjnej o wymiarze globalnym.  Pan Ambasador wyraził nadzieję, że kandydatura Polski jako organizatora Jamboree uzyska poparcie Ruchu Skautowego RPA podczas głosowania w trakcie Światowej Konferencji Skautowej w Baku w sierpniu 2017 r.  Dr. Hausberger podkreślił, że Polska spełnia oczekiwania Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (World Organization of the Scout Movement, WOSM) w kwestii organizacji Jamboree w 2023, a kandydatura Polski jest pod wieloma względami bardzo atrakcyjna (dostępność geograficzna, niższe koszty uczestnictwa skautów w Jamboree w Polsce niż  konkurującej z nami Koreą Pd., możliwość zaprezentowania nie tylko miast polskich, ale również państw europejskich, itp.).  Poparcie RPA dla kandydatury Polski jest bardzo ważne, gdyż pozostałe państwa afrykańskie najprawdopodobniej będą się wzorować na wyborze jakiego dokona podczas glosowania na forum Konferencji RPA.

   


  W bieżącym roku mija ostatni rok promocji kandydatury Polski do organizacji XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Kandydatura zgłoszona przez ZHP Światowej Organizacji Ruchu Skautowego objęta jest wsparciem Rządu Rzeczypospolitej Polski.  Prezydent RP Andrzej Duda stoi na czele  Komitetu Honorowego Kandydatury, a w skład tego komitetu wchodzi m. in. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

  Potencjalne miejsce organizacji Jamboree w Polsce (Wyspa Sobieszewska w Gdańsku), pozytywnie przeszło inspekcję techniczną przeprowadzoną przez światowe Biuro Skautowe (The World Scout Bureau), co pociągnęło za sobą decyzją WOSM o tym, że kandydatura Polski będzie podlegać  głosowaniu w trakcie Światowej Konferencji Skautowej w Baku w Azerbejdżanie.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: