close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 kwietnia 2017

  Z inicjatywy Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu odbyły się w dniu 9 kwietnia 2017 r. uroczyste obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.

  Na zdjęciu: uczestnicy uroczystych obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem - w centrum Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak i Prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu Barbara M. J. Kukulska

   

   

  W uroczystościach, które zorganizowane zostały pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu wzięli udział Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak oraz przedstawiciele Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, Stowarzyszenia Polskiego w Kapsztadzie, Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II, Fundacji Dziedzictwa Polskiego, Rodzin Katyńskich, duchowieństwa i miejscowej Polonii.

  Uczestników uroczystości przywitała prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu Barbara M. J. Kukulska.

  Ambasador Andrzej Kanthak złożył hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a także ofiarom katastrofy samolotu  Tu-154, Panu Prezydentowi  Lechowi Kaczyńskiemu, Pierwszej Damie RP Marii Kaczyńskiej, ostatniemu Prezydentowi RP na Uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz wszystkim członkom polskiej delegacji i załodze samolotu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.  W swoim przemówieniu Ambasador Andrzej Kanthak podziękował wszystkim przedstawicielom Polonii w RPA, którzy przyczynili się do budowy Pomnika Katyńskiego w Johannesburgu w RPA, a także tym, którzy uczestnicząc przez wiele lat w uroczystościach rocznicowych przyczyniali się do utrwalania pamięci i polskiej tożsamości narodowej.

  Prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu Barbara Kukulska wygłosiła przemówienie, w którym nawiązała do tragicznych wydarzeń sprzed lat oraz oddała cześć pomordowanym w Katyniu oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.  

   W czasie uroczystości został odśpiewany hymn państwowy, zapalono znicze oraz złożono wieńce pod pomnikiem.

   

   

  Zdjęcia: M. Liberda i J. Kopeć/Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu

   

   

  IMG_2282
  IMG_2312
  IMG_2325
  IMG_2343
  IMG_7279
  IMG_7282
  IMG_7284
  IMG_7291

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: