close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  W dniach od 15 do 19 listopada 2017 r. miała miejsce wizyta delegacji Senatu RP pod przewodnictwem Stanisława Karczewskiego, Marszałka Senatu RP w RPA.

   

   

  W składzie delegacji Senatu RP liczącej 11 osób obecni byli m.in.: Bogdan Borusewicz, Wicemarszałek Senatu RP, Senator Artur Warzocha, Zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Jakub Kowalski, Szef Kancelarii Senatu, Grzegorz Seroczyński, Dyrektor Biura Polonijnego, Wioletta Więcławik, Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu, Przemysław Cebula, Centrum Informacyjne Senatu oraz Piotr Koperski, Biuro Spraw Międzynarodowych i UE.

  Podczas pobytu w Kapsztadzie polska delegacja  odbyła m.in. spotkanie  z Przewodniczącą Narodowej Rady Prowincji RPA, Thandi Modise, złożyła kurtuazyjną wizytą Przewodniczącej Zgromadzenia Narodowego RPA, Balece Mbete, a także miała możliwość uczestniczyć w obradach Zgromadzenia Narodowego RPA oraz w posiedzeniu Narodowej Rady Prowincji RPA.

  Podczas wizyty w RPA delegacja Senatu RP spotkała się również m.in. z Polonią w Domu Wyszehradzkim w Kapsztadzie oraz w Ambasadzie RP w Pretorii.

  Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podkreślił znaczenie Polonii w budowaniu przyszłości Polski, a jednocześnie zaznaczył jak ważną dla Senatu RP dziedziną kontaktów zagranicznych jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą.

  Podczas powyższych dwóch  spotkań Andrzej Kanthak, Ambasador RP w RPA witając przewodniczących organizacji polonijnych w RPA wyrażał słowa podziękowania za ich wkład na rzecz wzmacniania polskiej kultury, nauki ( w tym krzewienia j. polskiego) oraz kultywowania polskich tradycji.

  Krystyna Żyluk-Żylińska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Polskiego w Kapsztadzie, Barbara Kukulska, Prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, Jarosław Jakuszko Przewodniczący Unii Polonii w Pretorii, Ryszard Skoczyński, Przewodniczący Zjednoczenia Polskiego w Vaal Triangle, Stefan Szewczuk, Prezes Związku Sybiraków Południowej Afryki podziękowali Marszałkowi Senatu RPA za wizytę oraz za wsparcie ich działań w RPA.

  Na spotkaniach obecni byli również konsulowie honorowi RP: Krystyna Grabowska, konsul honorowy w Harare, Andrzej Kiepiela, konsul honorowy w Durbanie oraz Alberto Mabjaia, konsul honorowy w Maputo.

  Uroczystość uświetnił występ artystyczny zespołu Tańca Ludowego „Orzeł Biały”.

  Podczas wizyty polskiej delegacji w RPA nie zabrakło również elementów podkreślających przełomowe momenty w historii tego kraju, jak i ważne wydarzenia w relacjach polsko-południowo-afrykańskich. Polscy goście podczas pobytu w RPA mieli również możliwość zapoznania się z pięknem przyrody południowoafrykańskiej.

   

   

   

   

  Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

  IMG_5432
  IMG_5463
  IMG_5468
  IMG_5474
  IMG_5476
  IMG_5483
  IMG_5485
  IMG_5487
  IMG_5495
  IMG_5507
  IMG_5509
  IMG_5510
  IMG_5522
  IMG_5530
  IMG_5552

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: