close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  Ambasador Andrzej Kanthak złożył 24 października listy uwierzytelniające w ósmym i zarazem ostatnim kraju swojej akredytacji – w Mozambiku. Po oficjalnej ceremonii składania listów na ręce Prezydenta Filipe Jacinto Nyusi odbyła się kurtuazyjna rozmowa podczas której omówiono stan aktualnych stosunków pomiędzy Polską i Mozambikiem oraz perspektywy i konkretne działania zmierzające do ich dalszego rozwijania, szczególnie na płaszczyźnie gospodarczej.

   

  Obie strony uznały iż obszarami na których należałoby się skoncentrować są  energetyka, rybołówstwo i przetwórstwo ryb, rolnictwo i edukacja. Prezydent Nyusi wyraził zainteresowanie złożeniem oficjalnej wizyty w Polsce.

  Następnego dnia ambasador został przyjęty przez Prezydent Zgromadzenia Narodowego Mozambiku panią Veronicę Nataniel Macamo. Rozmawiano na temat działalności obu parlamentów i znaczeniu współpracy parlamentarnej dla rozwijania dialogu wpływającego na umacnianie wzajemnych relacji.

  Przy okazji pobytu w Maputo ambasador A.Kanthak odbył szereg innych spotkań. W rozmowie z Ministrem Finansów panem Adriano Maleiane ambasador poruszył m.in. kwestie dotyczące uregulowania istniejącego zadłużenia Mozambiku. Podczas spotkania z Z-cą Sekretarza Generalnego partii Frelimo panem Chaki AbooBacar rozmawiano na temat historycznych i obecnych stosunków pomiędzy Frelimo i Renamo, tlącego się konfliktu zbrojnego na północy kraju, infiltracji grup związanych z międzynarodowym terroryzmem oraz innych zagadnień mających wpływ na stan bezpieczeństwa w kraju i jego stabilizację polityczną.

  Ambasador został również przyjęty przez  Vice -Minister Spraw Zagranicznych panią Manuelę dos Santos Lucas oraz spotkał się z szefem Protokołu Dyplomatycznego panem Manuelem Jose Goncalves i szefem delegatury Unii Europejskiej Amb. Sanchez-Benedito Gaspar. Na zakończenie pobytu, w rezydencji konsula honorowego pana Alberto Mabjaja odbyło się wieczorne spotkanie z przedstawicielami Polonii i Mozambijczykami którzy ukończyli studia w Polsce i nadal odczuwają związki z naszym krajem. Gościem specjalnym tego spotkania był znany mozambicki pisarz Francisco Essau Cossa (Hungulani Baka Khosa)

  DSC_0157
  DSC_0164
  DSC_0194
  DSC_0195
  DSC_0198
  DSC_0202
  DSC_0204
  DSC_0210
  IMG-20181030-WA0006
  IMG-20181030-WA0008
  IMG-20181030-WA0016

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: