close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 września 2018

  W dniu 19 września br. obyła się w Ambasadzie RP w Pretorii projekcja filmu fabularnego „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze. Celem wydarzenia było upamiętnienie katastrofy smoleńskiej, a także 79. rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich na teren Polski.

   

  10 kwietnia 2010 roku w pobliżu Smoleńska rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wszyscy pasażerowie tego tragicznego lotu zginęli na miejscu. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Wraz z parą prezydencką zginęli także ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.

  Słowo wstępne wygłosiła Konsul RP Dominika Mosek.  W swoim przemówieniu nawiązała do tragicznych wydarzeń sprzed lat oraz oddała cześć ofiarom katastrofy katyńskiej. Konsul  nawiązała również do traumatycznych wydarzeń w historii Polski związanych z wybuchem II Wojny Światowej oraz wkroczeniem wojsk nazistowskich i sowieckich na teren Polski  we wrześniu 1939.

  Fabuła filmu odnosi się do tragicznej katastrofy wojskowego samolotu Tu-154 M i przedstawia historię osób skupionych wokół tego wydarzenia, których dotknęła tragedia.  Bohaterką filmu jest dziennikarka, która prowadzi samodzielnie działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele środowisk akademickich, opiniotwórczych, mediów oraz Polonii.  Film wzbudził duże zainteresowanie.  Po projekcji  odbyła się ożywiona dyskusja na temat filmu.

   

   

  Photos: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: