close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 października 2018

  Public Investment Corporation, firma będąca w 100% własnością rządu RPA objęła kolejne pakiety akcji notowanej na giełdzie w Johannesburgu spółki EPP (Echo Property Polska), stając się jej trzecim największym udziałowcem . PIC jest największą firmą zarządzającą funduszami na kontynencie afrykańskim i jednym z największych podmiotów inwestujących na rynku akcji RPA, z udziałem obejmującym 12,5 % kapitalizacji rynkowej spółek notowanych na JSE.

   

  Zarządza pieniędzmi funduszy emerytalnych, oszczędnościowych, ubezpieczeń społecznych, zabezpieczeń dla bezrobotnych itp. W okresie ostatniego miesiąca PIC inwestowała w EPP ok 1mln Euro tygodniowo podnosząc w tym czasie swój udział w kapitale EPP z 4% do 5,45%. Łączna wartość pakietu akcji PIC w EPP wynosi obecnie ok.60 mln Euro.

  EPP inwestuje cały pozyskany kapitał wyłącznie w nieruchomości komercyjne w Polsce. Posiada m.in. centra handlowe Galaxy Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, Galeria Echo w Kielcach i szereg innych. Obecnie w trakcie realizacji są m.in. Galeria Młociny i Towarowa 22 w Warszawie. Inwestowanie przez korporację rządową RPA w polskie aktywa świadczy pośrednio o zaufaniu do  polskiej gospodarki i wysokiej ocenie jej możliwości wzrostowych. Może być też efektem „dnia polskiego” na giełdzie JSE, który odbył się 14 września i - jak wynika również z innych dostępnych źródeł - okazał się wydarzeniem  skutecznie zachęcającym inwestorów do inwestowania w Polsce.

  Prezes zarządu EPP, Hadley Dean odwiedził we wtorek 30 października ambasadę RP w Pretorii i w rozmowie z ambasadorem Andrzejem Kanthakiem poruszył nowe ciekawe pomysły i ambitne zamierzenia związane z planami dalszej ekspansji EPP na polskim rynku nieruchomości.


  Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Prretorii

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: