close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AMBASADOR

 • Pan Andrzej Kanthak

  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki, Republice Botswany, Królestwie Lesotho, Republice Mozambiku, Republice Namibii, Królestwie eSwatini, Republice Zambii i Republice Zimbabwe z siedzibą w Pretorii, RPA

   

   

   

  Pan Andrzej Kanthak pełni funkcję Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki oraz Republice Botswany, Królestwie Lesotho, Republice Mozambiku, Republice Namibii, Królestwie eSwatini, Republice Zambii i Republice Zimbabwe od lutego 2017 roku. Rezydencja Ambasadora mieści się w Pretorii w RPA.

   

  Bezpośrednio po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej pan Andrzej Kanthak przepracował dziesięć lat w przemyśle okrętowym na stanowiskach kierowniczych w bezpośredniej produkcji oraz projektowaniu.

   

  Od 1991 roku z przerwami do lutego 2017 roku pełnił funkcję prezesa zarządu firmy doradczej ABC Consulting, kierując całością spraw spółki oraz sprawując nadzór merytoryczny nad realizacją kilkuset projektów doradczych z zakresu doradztwa finansowego, głównie prywatyzacji, fuzji i przejęć, pozyskiwania kapitału, tworzenia planów strategicznych oraz publicznej emisji papierów wartościowych. 

   

  W latach 1995-1996 był Prezesem Zarządu XIII Narodowego Funduszu Inwestycyjnego oraz prezesem zarządu firmy zarządzającej funduszem (Yamaichi Regent ABC Polska), utworzonej przez japoński bank inwestycyjny Yamaichi Securities z udziałem Mitsubishi Corp., Regent Pacific z Hong Kongu oraz ABC Consulting.

   

  Pełnił funkcję przewodniczącego lub członka rad nadzorczych kilkunastu spółek akcyjnych reprezentujących różne sektory gospodarki, w tym również spółek giełdowych.

   

  W latach 2006 – 2007 pan Andrzej Kanthak był Prezesem Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Głównym zadaniem Agencji było wspieranie rozwoju gospodarczego kraju poprzez działania zwiększające napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i kapitału do RP oraz promocja gospodarcza Polski w świecie.

   

  Z działalnością dyplomatyczną związany jest od 1994 roku, kiedy to został Konsulem Honorowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Gdańsku. Funkcję tę sprawował przez 22 lata do czasu objęcia stanowiska Ambasadora RP w Pretorii. W latach 2000 – 2010 był Prezydentem Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce a w okresie 1995-1998 dyrektorem British Chamber of Commerce w Gdańsku.

   

  Od 1991 roku był członkiem Rady a w latach 2015 -2017 prezesem zarządu Fundacji Theatrum Gedanense, której Honorowym Patronem jest Książę Walii. Głównym celem fundacji, zrealizowanym w 2014 roku, była budowa teatru elżbietańskiego oraz organizacja corocznych festiwali szekspirowskich w Gdańsku.

   

  Jest żonaty, ma jednego syna a ulubione zajęcia to praca w ogrodzie, wędrówki i czytanie książek.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

     
     
     
     
     
     
   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Tagi: ambasador

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: