close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 lipca 2019

  W dniach 21-26.07.2019 r. odbyła się wielobranżowa misja gospodarcza do RPA i Botswany dla polskich firm zainteresowanych podjęciem współpracy na tym rynku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Izbą Handlowo – Przemysłową w Johannesburgu (JCCI) oraz Izbą Handlowo – Przemysłową Botswany (BITC ).

   

  Delegacji biznesowej przewodniczył Wiceprezes KIG Janusz Wiśniewski. W składzie delegacji biznesowej znaleźli się przedstawiciele następujących polskich firm: FPH Art. Metal Sp. J., Bomet Sp. z o.o., Grupa Boryszew, ELZAB S.A., Medinet Sp. z o.o., Vobro Sp. z o.o., firma Wektor-P Kowalscy Sp. J., a także posłowie reprezentujący Parlamentarny Zespół ds. Afryki: Wiceprzewodniczący Piotr Pyzik i Wiceprzewodnicząca Elżbieta Stępień.  

  Głównym celem misji polskiej delegacji było nawiązanie bezpośrednich kontaktów handlowych z partnerami biznesowymi, nabycie wiedzy nt. możliwości inwestowania w RPA i Botswanie oraz zapoznanie się z warunkami funkcjonowania przedsiębiorstw w tym regionie. Program misji został dopasowany do branż i zainteresowań uczestniczących w niej przedsiębiorstw.

  W pierwszej części misji, która odbyła się w RPA, zorganizowane zostało Forum Biznesowe,  podczas którego Krajowa Izba Gospodarcza podpisała Memorandum of Understanding z Izbą Handlowo – Przemysłową w Johannesburgu (JCCI).  Z polskimi przedsiębiorcami spotkało się ponad 80 przedstawicieli firm południowoafrykańskich.  Podczas spotkań B2B polskie firmy miały możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a także wymiany doświadczenia nt. prowadzenia działalności biznesowej.  Spotkania miały nie tylko charakter informacyjny, ale były także okazją do prezentacji potencjału polskich firm uczestniczących w misji.

  W przemówieniu otwierającym Forum Biznesowe w Johannesburgu Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak podkreślił intensywność współpracy pomiędzy Polską a RPA tak na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, jak i biznesowej.  Pan Ambasador zaakcentował, że RPA jest najważniejszym partnerem Polski na kontynencie afrykańskim,  a także największym inwestorem spośród krajów afrykańskich w Polsce.

  Podczas pobytu w RPA przedstawiciele Parlamentarnej Grupy ds. Afryki spotkali się również z siostrami zakonnymi ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Lyndhurst, które wzorowo prowadzą przedszkole dla najuboższej warstwy lokalnego społeczeństwa.

  W drugiej części misji polska delegacja udała się do Gaborone (Botswana), gdzie uczestniczyła w Forum Biznesowym Polska – Botswana, odbyła spotkania w wybranych instytucjach gospodarczych i organizacjach oraz indywidualne spotkania biznesowe B2B.  Pokłosiem misji gospodarczej w Botswanie było podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą a Izbą Handlowo – Przemysłową Botswany (BITC ).  

  Wśród polskich przedsiębiorców przeważało przekonanie, że nawiązane kontakty biznesowe mogą zaowocować konkretną współpracą handlową. Organizacja Forum Biznesu, spotkań promocyjnych oraz rozmów B2B przyczyni się do intensyfikacji istniejących już relacji, a także nawiązania nowych kontaktów handlowych i skutecznego kreowania pozytywnego wizerunku Polski.

   

   

  Zdjęcia: Agnieszka Salamończyk, Elżbieta Wojtas/KIG/Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

   

  Forum biznesowe RPA - RP 004
  Forum biznesowe RPA - RP 005
  Forum biznesowe RPA - RP 006
  Forum biznesowe RPA - RP 007
  Forum biznesowe RPA - RP 009
  Forum biznesowe RPA - RP 011
  Forum biznesowe RPA - RP 012
  Forum biznesowe RPA - RP 013
  Forum biznesowe RPA - RP 016
  Forum biznesowe RPA - RP 017
  Forum biznesowe RPA - RP 018
  Forum biznesowe RPA - RP 020
  Forum biznesowe RPA - RP 025
  Forum biznesowe RPA - RP 031
  Forum biznesowe RPA - RP 032
  Forum biznesowe RPA - RP 033
  Forum biznesowe RPA - RP 034
  Forum biznesowe RPA - RP 036
  Forum biznesowe RPA - RP 039
  Forum biznesowe RPA - RP 041
  Forum biznesowe RPA - RP 042
  Forum biznesowe RPA - RP 044
  Forum biznesowe RPA - RP 047
  misja
  misja1
  misja10
  misja11
  misja12
  misja13
  misja14
  misja15
  misja16
  misja18
  misja2
  misja3
  misja4
  misja5
  misja6
  misja7
  misja8
  misja9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: