close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • MIEJSCA PAMIĘCI

 • Miejsca Pamięci

   

  1. Z inicjatywy Polonii zamieszkałej w Republice Południowej Afryki powstał usytuowany w Johannesburgu Pomnik Ofiar Katynia. U podnóża Pomnika znajdują się trzy tablice: „Katyń – 1940”, „Loty nad Warszawę”, „Ku pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego”. Korzystna lokalizacja pomnika w jednym z parków Johannesburga, jest miejscem często odwiedzanym przez delegacje oficjalne z kraju, misje handlowe, wielu polskich turystów, pod Pomnikiem odbywają się odbywają się doroczne i okolicznościowe imprezy. Największą z nich jest szczególnie uroczyście obchodzona rocznica Lotów nad Warszawą, upamiętniająca czyn bojowy lotników południowo-afrykańskich niosących pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 roku. W 2007 roku, władze miasta Johannesburga, wpisały Pomnik Ofiar Katynia do rejestru zabytków.
  2. We współpracy z organizacjami polonijnymi, a zwłaszcza z powstałą w 2002 r. z inspiracji Ambasady Fundacją Dziedzictwa Polskiego, kontynuowane są działania na rzecz zachowania śladów polskości w RPA w postaci książek, pamiętników, zdjęć, obrazów, upamiętniania wydarzeń oraz otaczania opieką miejsc obecności Polaków w Południowej Afryce. Archiwum zebranych pamiątek (również w formie elektronicznej) jest przechowywane w siedzibie Konwentu Sióstr Służebniczek w Johannesburgu.
  3. Na cmentarzu West Park w Johannesburgu, z inicjatywy nestora polskiego duchowieństwa i przewodnika duchowego Polonii w RPA Księdza Infułata dr Jana Jaworskiego, powstał „Polski Ogród Pamięci”, gdzie znajdują się  groby zasłużonych Polaków. W Polskim Ogrodzie pochowany został również zmarły w 1998 r. ks. J.Jaworski. Staraniem Ambasady i Fundacji Dziedzictwa Polskiego prowadzone są prace nad odnawianiem polskich grobów na cmentarzu w Johannesburgu.
  4. W Oudtshoorn (miasto na południu RPA), do którego w 1943 r. dotarło 500 polskich sierot wcześniej wywiezionych na Sybir, znajdują się do tej pory ślady pobytu polskich dzieci, na terenie garnizonu piechoty istnieje kilka baraków, w których mieszkały polskie dzieci, gdzie funkcjonowała polska szkoła. Pamiątki po pobycie dzieci w Oudtshoorn w postaci zdjęć, albumów, dyplomów, przedmiotów wykonanych przez dzieci, są wystawione w gablocie w miejskim muzeum historycznym (CP Nel Museum). W katedrze Św. Zbawiciela w Oudsthoorn znajduje się kaplica, w której umieszczono replikę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundowaną przez polskie dzieci w 50 rocznicę przybycia do RPA.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: